MuzykaRybnik.pl

W styczniu 2014 roku światło dzienne ujrzał lokalny portal muzyczny Muzyka.Rybnik.pl. Projekt, nad którym prace rozpoczęte zostały już w czerwcu 2013 roku, ma na celu popularyzację i promocję twórczości wykonawców muzycznych działających na terenie Rybnika i okolic oraz pełni funkcję informacyjną w zakresie lokalnych wydarzeń muzycznych. Wraz z początkiem lutego uruchomione zostało także radio internetowe, nadające wyłącznie utwory lokalnych artystów. Agencja ORTH Multimedia jest wydawcą zarówno portalu jak i radia.

Założenia portalu Muzyka.Rybnik.pl obejmują promocję lokalnych artystów i zespołów muzycznych. Aktualności muzyczne, baza twórców, lokali muzycznych oraz radio internetowe.

Portal Muzyczny Muzyka.Rybnik.pl to inicjatywa mająca w założeniu promocję lokalnych zespołów muzycznych i artystów, a także publikację aktualności muzycznych, dyskografii, relacji, fotorelacji i wideorelacji z muzycznych wydarzeń w mieście. Ponadto na stronie możemy znaleźć katalog firm związanych z branżą muzyczną oraz listę lokali zaangażowanych w wydarzenia kulturalne w Rybniku.

Portal Muzyczny Muzyka.Rybnik.pl jest m.in. współorganizatorem “CKA Bez Prądu” – cyklu koncertów akustycznych odbywających się w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rybniku.

Radio Muzyka Rybnik – to usługa polegająca na strumieniowym odtwarzaniu utworów muzycznych przesłanych przez użytkowników portalu Muzyka.Rybnik.pl. Usługa radia internetowego jest bezpłatna, a do jej używania wystarczy posiadanie przez użytkownika zaktualizowanej przeglądarki internetowej lub programu obsługującego strumieniową transmisję audio.

Player radiowy wbudowany w portal, stworzony jest w technologii HTML5, w związku z tym zalecamy jego uruchamianie na przeglądarkach zaktualizowanych do jak najnowszej wersji. Strumień radia można pobrać także na lokalny program audio zainstalowany w komputerze – klikając na odpowidnią ikonkę Winampa, Real Playera lub Windows Media Playera.

W planach radia jest, między innymi, stworzenie listy przebojów lokalnych artystów oraz rejestracja i emisja odbywających się w mieście koncertów. Na łamach portalu budowany jest już także podcast, na którym w dowolnym momencie można będzie odsłuchać archiwum wybranych nagrań koncertowych, przeprowadzone wywiady i zapowiedzi imprez.

Layout stworzonego portalu charakteryzuje się strukturą blokową, która responsywnie dopasowuje content do rozdzielczości i systemów operacyjnych użytkowników końcowych. Koncepcja graficzna serwisu jak i samej identyfikacji wizualnej projektu, w tym logotypu – nawiązuje do minimalistycznego Flat Design’u. Podczas projektowania portalu silny nacisk kładziony był na ergonomię, szybkość dostępu, przejrzystość nawigacji oraz maksymalną integrację z mechanizmami WEB 2.0. Każdy zarejestrowany uzytkownik nabywa prawa redaktora portalu i ma możliwość nadsyłania własnych treści i multimediów.