Case Study: Wchodzę Tam 2

Wchodzę tam! to wyjątkowe zestawy kart do tworzenia map taktycznych wykorzystywanych w grach fabularnych.  Gry takie utrzymane są w różnych konwencjach: fantasy, science-fiction lub horror, dlatego zestawy Wchodzę tam! także posiadają różne lokacje, które można dopasować do wielu systemów.

Marka Wchodzę Tam! oraz sklep www.wchodzetam.pl są własnością wydawnictwa ORTH Multimedia, a oferowane produkty są projektowane i produkowane przez naszą agencję.

Opis produktu i analiza rynku.

W grach fabularnych prowadzona przygoda często toczy się dość swobodnie. Od czasu do czasu pojawia się jednak potrzeba zmiany trybu gry na turowy, na przykład podczas walki, zasadzki albo penetrowania zamkniętego pomieszczenia lub obszaru. W takim momencie zazwyczaj tworzona jest mapa taktyczna, która nakreśla wygląd obszaru po którym poruszają się gracze. Mapa podzielona jest na kwadratowe pola, każdy o boku 1 cala, po których poruszają się figurki lub znaczniki reprezentujące graczy. Często jedno pole to odpowiednik 1 jarda lub metra kwadratowego – dzięki mapie możemy więc łatwo obliczyć o jaką odległość przemieszcza się gracz w ciągu jednej tury.

ORTH Multimedia jest wieloletnim podwykonawcą graficznym i informatycznym m.in. dla wydawnictwa Copernicus Corporation wydającego książki i gry RPG. Prowadzimy też od lat własne portale i projekty związane z grami RPG.  Na przestrzeni ostatnich 2 dekad mieliśmy dużą styczność z rynkiem gier fabularnych. Sami w firmie także jesteśmy graczami i uwielbiamy zanurzać się w światy SF i fantasy. Zagłębiając się w temat gier fabularnych natknęliśmy się na niszę, którą postanowiliśmy wypełnić własnym produktem.

Maty do gier bitewnych i zestawy kartoników do układania map są co prawda produktem dostępnym na zachodnim rynku [głównie w obszarze graczy D&D], ale jak wynika z naszego doświadczenia i obserwacji w Polsce stosowanie map taktycznych podczas sesji RPG jest nadal dość marginalne i często sprowadza się do szybkich szkiców poglądowych.

Barierą stosowania takich map  w Polsce jest zazwyczaj wysoka cena sprowadzanych z zachodu zestawów, mała dostępność takich produktów oraz niewielka ich różnorodność, często idąca też w parze z niską jakością takich kart. Postanowiliśmy to zmienić.

Wchodzę Tam! 1.0

Pierwsza edycja map taktycznych Wchodzę Tam! pojawiła się w sprzedaży w 2019 roku i spotkała się z ciepłym przyjęciem graczy. Do sprzedaży na start trafiły zestawy Leśny Trakt oraz Mroczne Podziemia. Przygotowane zostały także 2 dodruki tych zestawów, a w 2020 roku pojawił się trzeci dodatek: Wichrowe Wzgórza. Niestety pandemia mocno ograniczyła możliwość spotykania się i grania w RPG – a to odbiło się później także na samym projekcie Wchodzę Tam! Projekt spiął się ekonomicznie i zyskał sporą popularność w środowisku – ale niestety ze względu na niepewny, pandemiczny okres – dodruki oraz prace nad nowymi dodatkami zostały zawieszone.

 

Wchodzę Tam! 2.0

17 sierpnia 2023 do sprzedaży trafiła druga, poprawiona edycja map taktycznych. Wsłuchaliśmy się w opinie graczy i od teraz karty są dwustronne, a dzięki zmianie papieru na kredę – są także dwustronnie lakierowane – co pozwala pisać po obu stronach kart markerami suchościeralnymi i zabezpiecza karty przed wilgocią. Zestawy posiadają teraz 50 kart w pudełku, a każda lokacja to aż 10 różnych wzorów, które pozwalają na układanie map taktycznych. Wraz z 2 edycją przygotowany został także całkowicie nowy zestaw: Miejskie Uliczki.

 

Jeden zestaw Wchodzę Tam! w 2 edycji pozwala na utworzenie mapy składającej się maksymalnie z 1300 obszarów o boku 1 cala – czyli około 0,8 metra kwadratowego!

Karty Wchodzę tam! można dowolnie obracać o 90 stopni co w połączeniu z 50 elementami zestawu daje ogromne możliwości tworzenia wielu kombinacji map, sal i korytarzy. 

Nic też nie stoi na przeszkodzie aby łączyć ze sobą kilka różnych zestawów. Inne zestawy kart pozwalają na tworzenie nowych lokacji, dopasowanych do scenerii rozgrywki – Las, Miasto, Podziemia, Wzgórza.

Karty Wchodzę Tam! 2.0 są też w pełni kompatybilne z kartami poprzedniej, pierwszej edycji, dlatego klienci posiadający wcześniejsze , jednostronne zestawy – mogą bez problemu łączyć je z tymi z drugiej edycji. Wielkość każdej z kart w obu wersjach nadal wynosi 5×5 cali.

Wprowadzenie na rynek map taktycznych Wchodzę Tam! wiązało się z wieloma wyzwaniami, do najważniejszych można zaliczyć:

– Rejestrację i utrzymanie dla każdego zestawu kodów GTIN [Globalny Numer Jednostki Handlowej]

– Kontakt z branżowymi dystrybutorami gier oraz negocjacje sprzedaży hurtowej, dzięki czemu Wchodzę Tam! można nabyć na platformach Rebel.pl, Mepel.pl i w innych sklepach online.
– Wszystkie projekty graficzne i koncepcyjne oraz skład DTP przygotowywane są przez jednego autora, co często zaburzało łańcuch produkcyjny przy nowych zestawach i reedycji 2.0.
– Mapy taktyczne są dość specyficznym produktem, przeznaczonym dla wąskiej grupy odbiorców, dlatego przy produkcji 2 edycji brane były pod uwagę głosy i opinie klientów aby uzyskać maksymalnie dopracowany produkt pod potrzeby rynku.
– Dużym wyzwaniem było znalezienie odpowiedniego nośnika kart aby jednocześnie zapewnić zestawom mobilność, lakierowaną powierzchnię, wystarczającą ilość kart w zestawie, odpowiednią ilość wzorów, a wszystko to przy zachowaniu akceptowalnej na polskie warunki ceny zestawów.

 

Nowe zestawy oraz karty detaliczne można nabyć na oficjalnej stronie https://wchodzetam.pl/