Koniec Adobe Flash Player

Nadchodzi nieuchronny moment definitywnego pożegnania z technologią Flash. Już za niecałe 3 miesiące, 31 grudnia tego roku przeglądarki internetowe rozstają się z Flashem. Firma Adobe ogłosiła, że będzie to ostateczny koniec projektu i nie będziemy już mieli możliwości pobierania Flash Playera, ani jego aktualizacji.

Technologia Flash powstała w 1996 roku i miała znaczący wpływ na kształtowanie się Internetu w pierwszej dekadzie XXI wieku. Flash łączył w sobie elastyczność tworzenia złożonych animacji i multimediów ze zorientowanym obiektowo kodem Action Script. Docelowo Flash stał się technologią popularnie stosowaną na stronach internetowych, pozwalającą na zagnieżdżanie animacji, reklam oraz całych złożonych gier, które mogły działać w przeglądarce.

Niestety technologia ta posiadała wiele luk bezpieczeństwa, oraz była wysoce niewydajna i obciążająca procesory urządzeń. Wraz ze wzrostem ruchu mobilnego w sieci, na przełomie ostatnich 2 dekad – technologia Flash traciła swój udział w rynku. Flash, który nie posiadał wsparcia na urządzeniach mobilnych, został wyparty przez HTML5, który sukcesywnie zaczął zastępować aplikacje i rozwiązania dotąd występujące wyłącznie w technologii Flash.

Jak podaje W3Techs – obecnie tylko 2,4 proc. witryn zawiera kod Flash (podczas gdy jeszcze w 2011 roku ten odsetek wynosił 28,5 proc.).

Nasza agencja, rozpoczynając działalność w 2006 roku, bardzo często wykorzystywała rozwiązania Flash w tamtym okresie. Flasha używaliśmy m.in. do tworzenia animowanych reklam w portalu rybnik.com.pl, ale także tworzyliśmy złożone animacje do produkcji wideo, czy animowane landing page promujące nowe tytuły książkowe w wydawnictwie Fabryka Słów.

Od wielu lat nie stosujemy już rozwiązań Flash na rzecz dużo wydajniejszej technologii HTML5, ale w sieci ciągle znajdziecie wiele stron [w tym rządowych sic!], które ciągle jeszcze nie zaktualizowały swoich rozwiązań. Miejmy nadzieję, że po 31 grudnia nasze ulubione strony, gry czy programy online nie odmówią współpracy i z nowym rokiem wejdziemy także w nowy etap rozwoju Internetu całkowicie pozbawionego Flash.